TEEN YOGA

TEEN JÓGA pro holky ve věku 11 - 15 let

Co nám jóga přináší? - vnitřní klid a uvolnění od stresu - lepší koncentraci - objevování vlastního těla -

Co na lekci děláme?- protahujeme a jemně posilujeme tělo - plyneme s dechem - relaxujeme -

V jakém prostředí jsme? - respektujícím a přátelském - nesoutěživém a nehodnotícím - radostném

Lektorka Irena Zemanová 

OTEVŘENÝ KURZ 15 LEKCÍ OD 10.9.

Přihlášku do kurzu vyplňte prosím zde

Cena kurzu: 2250 Kč

VS 080220, do zprávy pro příjemce uveďte své příjmení.

TEEN YOGA podle lektorky Ireny

Jak probíhají lekce teen jógy?

Na lekcích se protáhneme, zacvičíme Pozdrav slunci a další jógové ásany. Lekci tvoříme společně - podle našich pocitů a naladění. Někdy jógové sekvence vytvářejí samy teenky, někdy si dáme masáže nebo tvoříme, např. mandaly. Čas máme na zamyšlení se nad tématy, která nás zajímají, a která se týkají vztahu k sobě a ostatním. Asi nejraději relaxujeme. Naše setkání jsou takový prostor, kde můžeme být samy sebou.

V čem je jóga jiná než ostatní pohybové aktivity?

V józe jsme vnímaví nejen k našemu tělu, ale také k našemu dechu a pocitům. Je to prostředí naprosto nesoutěživé, kde se neporovnáváme a ani samy sebe nijak neposuzujeme. Prostě jsme.

Co nám jóga přináší?

Jóga nám přináší vnitřní klid, uvolnění od stresu, lepší koncentraci a laskavost. Také lépe vnímáme naše tělo a dech. Zlepšuje se držení těla i zvládání náročnějších situací.

Jaká je dynamika lekcí v malé skupince, jaké to má výhody?

Na průběhu setkání se podílí každá účastnice. Každý může něčím přispět a společně vytváříme prostor, který je respektující a přátelský, radostný, nesoutěživý a nehodnotící.

Proč je důležité umět se uvolnit a jaký to má význam pro slečny v období puberty?

Časté hodnocení (sebe sama i od ostatních), očekávání, přemíra sociálních sítí - to vše nám ubírá energii a způsobuje stres. Když k tomu přidáme povinnosti a vytížení, které máme ve škole, je jóga velmi dobrým způsobem, jak zklidnit mysl, dýchat a najít vnitřní vyrovnanost a spokojenost.

Jaké další schopnosti pravidelné praktikování jógy rozvíjí?

Určitě rozvíjí představivost. Už samotné názvy jógových ásan povzbuzují naši fantazii - jak se pohybuje kočka, pes, kobra? Co je největší silou bojovníka? Hrubost nebo laskavost? Jakou jógovou sestavu mohu vytvořit, když chci obnovit svoji energii? A jakou, když potřebuji odpočinout a zklidnit? Někdy na našich setkáních vytváříme jógové sekvence s naším vlastním vymyšleným příběhem - to se vždy hodně nasmějeme. Pro zklidnění mysli vytváříme např. mandaly - barvy, které se na mandalách potkávají, vytvářejí krásnou jednotu. A vidíme, jak spolu vše ladí. Inspirativní myšlenky nám předávají krátké příběhy.

Může jóga přispět ke zlepšení procesu učení?

Tím, že na našem setkání nepotřebujeme myslet na několik věcí najednou, ale vnímáme přítomný okamžik, náš dech a náš pohyb, zklidníme mysl, a ta se pak může snadněji soustředit na učení se novým věcem a objevování - jak ve škole, tak v každodenním životě.

Hodně lidí si představuje jógu jako aktivitu starších lidí. Proč je podle tebe důležité, aby se již dospívající naučili pracovat se svými emocemi a vnitřním já?

To, že lépe známe sami sebe, cítíme v sobě bezpečné a laskavé místo, nám pomáhá v každodenním životě. Nechceme popírat naše emoce - jsou součástí života - a nejsou prioritně špatné nebo dobré. Chceme si je uvědomit, uznat je a učit se s nimi konstruktivně pracovat.

Zatím jsme mluvily hlavně o mentálním rozvoji. Jaké výhody nám ale přináší jóga na fyzické úrovni?

V naší době trávíme většinu času na židlích. Zkracují se nám tak svaly, hrbíme se, nemůžeme pořádně dýchat, bolí nás hlava. Jóga nás krásně protáhne a zároveň nenásilně posílí celé tělo. Je vhodná i pro ty, kteří aktivně sportují - tam jim pomůže s protažením svalů i jejich relaxací. Zároveň uvolní mysl, která bývá soustředěná na výkon.

Jóga se stala populární po celém světě a jejich příznivých účinků využívají i celebrity - sportovci, herci, zpěvačky.. Jaké osobnosti by mohli být inspirací pro teenky, které se rozhodují, zda s jógou začít?

Je jich spousta - jóga je čím dál tím populárnější. Např. Madonna, Gwyneth Paltrow, Kaley Cuoco, Katy Perry, David Backham, Lady Gaga, Sting, Colin Farrell, Beyonce,...